Varsity Wrestling · UPDATE 2020 OHSAA State Wrestling Tournament Info


This past weekend, the Bulldog Wrestling team traveled to Alliance High School for the DII Northeast Ohio District Wrestling Tournament.  The Bulldogs had a great weekend as 3 student athletes qualified and advanced to the OHSAA State Wrestling Tournament March 13-15th.  

Following Ohio Governor Mike DeWine’s announcement on Tuesday afternoon that all indoor sporting events in Ohio shall severely limit spectators to limit the spread of the coronavirus COVID-19, we have some updates to share for the upcoming State Wrestling Tournament.  FULL Info: Click Here

Below is some specific info on the upcoming State Tournament:

Bulldog State Qualifiers:

  • Nate Demangeont (Junior) 126lbs
  • Miles Ashbaugh (Senior) 220lbs
  • Allistair Larson (Sophomore) 285lbs

Meet Info:

  • Location: Jerome Schottenstein Center at The Ohio State University  (555 Borror Dr, Columbus, OH 43210)
  • Dates: March 13-15th
  • AdmissionAgain, all previously purchased tickets for the upcoming state tournaments are now void and new tickets will be sold per the instructions issued by the OHSAA. Tickets purchased online via credit card will be refunded by Ticketmaster to the same credit card. Tickets purchased via check will be refunded in approximately four to five weeks. Tickets purchased with cash at the Ohio State University ticket office can be returned for a refund on-site.
  • OHSAA site infoClick Here
  • Meet Schedule is below.
  • Top 8 wrestlers in each weight class are All-Ohio state placers.

Meet Schedule: 

Friday, March 13
  • 8:00am: Ticket Office Opens
  • 2:00pm: Doors open
  • 3:00pm: Session Number 1 (Championship Preliminaries & Consolation Round 1) begins: mat 10
    • 3:00pm: Division III Championship Preliminaries
    • 4:10pm: Division II Championship Preliminaries
    • 5:40pm: Division I Championship Preliminaries
    • 7:10pm: Division III Consolation Round 1
    • 7:50pm: Division II Consolation Round 1
    • 8:30pm: Division I Consolation Round 1

Saturday, March 14

  • 8:00am: Ticket Office Opens
  • 9:00am: Doors open
  • 10:00am: Session Number 2 (Quarterfinals & Consolations Round 2) begins: 10 mats
    • 10:00am: Division III Championship Quarterfinals
    • 10:35am: Division II Championship Quarterfinals
    • 11:20am: Division I Championship Quarterfinals
    • 12:15pm: Division III Consolations Round 2
    • 12:50pm: Division II Consolations Round 2
    • 1:40pm: Division I Consolations Round 2
    • 5:30pm: Doors open
  • 6:15pm: Special Awards Ceremony
  • 6:30pm: Session Number 3 (Semifinals & Consolation Quarterfinals) begins: 9 mats
    • 6:30pm: Division I Championship Semifinals Mats 1 & 2
    • 6:30pm: Division I Consolation Quarterfinals Mat 3
    • 6:30pm: Division II Championship Semifinals Mats 4 & 5
    • 6:30pm: Division II Consolation Quarterfinals Mat 6
    • 6:30pm: Division III Championship Semifinals Mats 7 & 8
    • 6:30pm: Division III Consolation Quarterfinals Mat 9
    • 8:40pm: Division I Consolation Quarterfinals continue on Mats 1-3
    • 8:40pm: Division II Consolation Quarterfinals continue on Mats 4-6
    • 8:40pm: Division III Consolation Quarterfinals continue on Mats 7-9 

Sunday, March 15

  • 8:00am: Ticket Office Opens
  • 9:00am: Doors open
  • 10:00am: Session Number 4 (Consolations) begins: 9 mats
    • 10:00am: Division I, II & III Consolation Semifinals
    • 11:00am: Division I, II & III Third, Fifth & Seventh place matches will be wrestled concurrently.
  • 4:15pm: Doors open
  • 5:20pm: Hall of Fame Ceremonies
  • 5:30pm: Session Number 5 (All Finals) begins: 3 mats
    • 5:30pm: Parade of Champions
    • 5:45pm: Division I, II & III First place matches will be wrestled concurrently

APPROXIMATE INCLUSIVE TIMES

  • Session 1:3:00-10:00pm
  • Session 2:10:00am-3:00pm
  • Session 3:6:30-9:30pm
  • Session 4:10:00am-1:15pm
  • Session 5:5:30-10pm